Satu Mare

12 știri, prima pe 22 sep

Accident cu trei vehicule pe DN19 în județul Satu Mare, soldat cu pagube materiale

Arde Social 1 sursă

Miercuri, 23 septembrie, trei vehicule au fost implicate într-un accident pe DN19, între localitățile Moftinu Mic și Păulian, județul Satu Mare. Poliția spune că evenimentul a pornit din cauza unui șofer neatent care nu a păstrat distanța, iar testele alcoolscopice au fost negative; nu s-au înregistrat victime, doar pagube materiale.

Crescătorii de ovine din Satu Mare, chemați să vaccineze animalele înaintea reluării expo…

În flăcări Sănătate 1 sursă

DSVSA Satu Mare a solicitat crescătorilor de ovine să vaccineze animalele în cadrul unui Plan de Acțiune european care prevede campanii de vaccinare pentru evitarea răspândirii bolilor și pentru reluarea exporturilor. Campania trebuie să înceapă cel târziu la 1 octombrie 2026, după primirea dozelor de la Banca Europeană, iar ANSVSA lucrează la achiziţia restului de doze necesare. Instituția avertizează că mișcările clandestine și comerțul ilegal pot bloca ridicarea restricțiilor.

Accident rutier în Moftin, județul Satu Mare, după un impact puternic

Arde Social 1 sursă

Un accident rutier a avut loc miercuri, 23 septembrie, în zona localității Moftin, județul Satu Mare, soldat cu un impact puternic între cel puțin două autovehicule. Echipaje de poliție și ambulanță au intervenit, traficul fiind deviat și desfășurat alternativ; polițiștii investighează circumstanțele producerii evenimentului.

Galactic Dance Baia Mare, rezultate bune la Cupa Sătmarului

Arde Sport 1 sursă

Pe 19 septembrie, sportivii Clubului Galactic Dance Baia Mare au participat la Cupa Sătmarului, competiție desfășurată la Satu Mare, obținând numeroase calificări în finale și mai multe locuri pe podium. Charlott Lorincz și Ilinca Stavina au câștigat probe de solo și duo, iar Ardelean Ștefania a luat locul I la Solo Open peste 16 ani. Clubul anunță un calendar intens de concursuri în următoarele săptămâni.

A murit interpreta de muzică populară Maria Petca Poptean

În flăcări Cultură 1 sursă

Interpreta de muzică populară Maria Petca Poptean, cunoscută drept „Privighetoarea Țării Oașului”, a murit la vârsta de 72 de ani. Născută la 2 ianuarie 1954 în Târșolț, Satu Mare, artista a avut o carieră de peste cincizeci de ani şi a fost implicată în conservarea folclorului oșenesc. Vestea a fost anunţată de reprezentanţii Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Satu Mare.

Lichidatorul COMCAS LJ 2000 SPRL organizează licitație pentru bunuri ale OANA EXCAV PLR S…

Arde Economie 1 sursă

COMCAS LJ 2000 SPRL, numită lichidator judiciar al SC OANA EXCAV PLR SRL, organizează o licitație publică la sediul său pe 7 octombrie 2026, ora 10:30, pentru vânzarea a două autovehicule aparținând debitoarei. Licitația vizează un Mercedes-Benz Sprinter (an 2009) și un Renault Trafic defect; prețurile de pornire sunt 26.857,98 lei + TVA, respectiv 20.250 lei + TVA. Detalii se obțin la sediul lichidatorului sau la adresa de email comunicată în anunț.

Casa cu Atlanți din Satu Mare intră în restaurare, schela montată pe fațadă

Arde Cultură 1 sursă

Casa cu Atlanți de pe strada Ștefan cel Mare din municipiul Satu Mare intră în restaurare; muncitorii au început montarea schelei și imobilul este acoperit cu plasă de protecție. Lucrările din acest an vizează refacerea fațadei și a acoperișului, iar ulterior se va interveni în apartamentele din interior; degradarea clădirii era semnalată încă din septembrie 2025.

Incendiu la o locuință din Borlești, județul Satu Mare

Arde Social 1 sursă

Miercuri, 23 septembrie, o casă din localitatea Borlești a fost cuprinsă de flăcări; pompierii din Detașamentul Satu Mare au intervenit cu două autospeciale și 10 cadre militare. Locatarii s-au autoevacuat, nu au fost victime, iar aproximativ 60 mp din imobil au ars. Cauza probabilă indicată este un coș de fum amplasat necorespunzător; pompierii recomandă verificarea și curățarea coșurilor înainte de sezonul rece.

Fermierii din vestul României cer evaluarea urgentă a pagubelor provocate de secetă

Arde Economie 2 surse

Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AAC) cere autorităţilor evaluarea de urgenţă a pagubelor cauzate de seceta pedologică şi hidrologică care a afectat vestul României. Organizaţia solicită inventarierea suprafeţelor calamitate, constatarea rapidă a pierderilor, o schemă naţională de despăgubire pentru 2026 şi măsuri pentru menţinerea lichidităţii fermierilor, precum şi mobilizarea instrumentelor europene.

14 sportivi de la Best Fighter Club Oradea la Grand Tournament de la Satu Mare

Mocnește Sport 1 sursă

Pe 3 octombrie, 14 sportivi de la Best Fighter Club Oradea vor participa la Grand Tournament, competiție de kickboxing organizată la Satu Mare. Evenimentul, ajuns la a opta ediție, va reuni peste 500 de sportivi din România, Ungaria și Ucraina; clubul orădean va concura atât la amatori, cât și în Gala Profesionistă.

Școala de Dans Medio Monte Baia Sprie: 10 podiumuri și 17 finale la Satu Mare

Mocnește Sport 1 sursă

Sportivii Școlii de Dans Medio Monte Baia Sprie au obținut 10 podiumuri și s-au calificat în 17 finale la primul concurs al sezonului, desfășurat la Satu Mare. Rezultatele vin după perioada de pregătire în sala de dans și marchează începutul sezonului competițional pentru club.